starcom68 (starcom68) wrote in lost_fortresses,
starcom68
starcom68
lost_fortresses

Гуйва: ставка Гиммлера

Оригинал взят у andy_travelua в Гуйва: ставка Гіммлера
В селищі Гуйва неподалік від Житомира розташована одна з 16 в Європі і одна з 3-х в Україні ставок вищих чинів Вермахту. На відміну від зруйнованих ставки Гітлера "Вервольф" (Стрижавка поблизу Вінниці) та ставки Герінга "Штайнбрух" (Калинівський район Вінниччини) командний пункт райхсфюрера СС Генріха Гіммлера «Гегевальд» у Гуйві добре зберігся. Перший наземний бункер знаходиться ліворуч від траси Житомир-Бердичів і його можна оглянути. Другий - на протилежному боці траси на території військової частини.

Командний пункт Гіммлера «Гегевальд» ("Заповідний ліс") будували з жовтня 1941 по липень 1942 р. радянські військовополонені під наглядом есесівців. Територія ставки мала загальну площу 1,2 тис. кв. м і була ретельно замаскована зеленими насадженнями. Товщина стін бункерів сягала трьох метрів, крім того їх прикривав півметровий шар гуми. Всередині в двох маленьких кімнатах були всі зручності.
На галявині біля бункера обладнали корт для тенісу, гостям пропонували прогулянки на конях на очах у місцевих партизанів. Щоправда, Гіммлер неодноразово попереджав своїх відвідувачів про небезпеку таких розваг. І не безпідставно: одного разу особистий пілот Гіммлера, який вирішив покататися на конях, не повернувся з прогулянки. Помста райхсфюрера мешканцям села, біля якого знайшли тіло вбитого пілота, була жорстокою: всіх мешканців було спалено живцем.


Гіммлер бував у Гегевальді тільки тоді, коли у свою українську ставку Вервольф приїжджав Гітлер. Проте, у ставці було проведено декілька важливих зустрічей. У серпні 1942 року сюди таємно приїжджав шеф політичної розвідки Німеччини Вальтер Шелленберг. Крім Шелленберга в Гегевальді побували Ламмерс, Ріббентроп і райхскомісар України Еріх Кох. Наприкінці літа 1942 року тут відбулася нарада найвищих чинів поліції і командирів частин СС, на якій були присутні 100500 осіб. Тоді Гіммлер зачитав відомий план «Ост», який передбачав колонізацію окупованих східних територій. Дотримуючись вищевикладеного плану, вже в серпні 1942 р. Гіммлер віддав наказ організувати навколо своєї резиденції перші поселення «справжніх німецьких селян», виселивши українських селян. У новостворену колонію Гегевальд увійшло 29 сіл, українські назви яких гітлерівці замінили німецькими, а кожен німецький переселенець отримав 20 гектарів орної землі. Дивним чином, місцеві партизани не зробили жодної спроби знищити ставку.


Німецький гідрант, позаду якого - двоповерхова будівля штабу німецького військового командування (до війни - будинок офіцерів).


Гідрант досі перебуває в робочому стані. Німецькі надписи на гідранті:
Tags: Бункеры, ВОВ, Германия, Украина
Subscribe

 • Форт "Красная Горка", год 2018

  Форт "Красная Горка" (изначально "Алексеевский"), расположенный на южном берегу Финского залива, должен был, совместно со сходным по конструкции и…

 • Смеяться или плакать?

  Когда прочитал заголовок - обрадовался, но когда дошел до текста слегка призадумался... А они осилят ВСЮ! линию Маннергейма? и почему только 4 ДФС из…

 • Вандализм "патриотов" из парка "Патриот" в Севастополе

  Начну издалека и по возможности постараюсь быть кратким. В 1913 году для сухопутной обороны Севастополя была спроектирована и начата строительством…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments