starcom68 (starcom68) wrote in lost_fortresses,
starcom68
starcom68
lost_fortresses

Батарея 16 и Михайловская батарея крепости Севастополь

Оригинал взят у v1snyk в Забута сторона, забута війна
Копаючись в особистих фотоархівах, витягнув на світ Божий одну з останніх своїх кримських подорожей. З одного боку, так, це всім відомий Севастополь, але пам’ятка, яку я тоді відвідав, відноситься не до Кримської війни, і не до Великої Вітчизняної, як це традиційно буває у Севастополі, а до Першої Світової.
1.JPG

На тлі майже істеричного ставлення до Другої Світової, яке роздулось в останні роки, про Першу майже не згадують. Можливо тому, що для Росії, яка чи найбільше зараз формує наш інформаційний простір, ця війна лишилась неоднозначною – ніби то й виграли, а ніби й не зовсім.

Крім того, пам’ятка знаходиться на Північній стороні, яка, з одного боку, той же таки Севастополь, а з іншого – свій окремий маленький світ. Щоб дістатись сюди з великої землі, треба або обігнути довжелезну бухту, або переплисти її на пасажирському катері. Таким чином, більшість відпочиваючих бачила на цій стороні лише оборонні батареї бухти і прибережні пляжі – Учкуївку, Любимівку і т.д.

В той же час на цьому великому і дуже рельєфному клапті землі чого тільки не намішано: приватний сектор, трущоби, садові товариства, діючі й недіючі військові частини, арсенали і батареї, балки, урвища, сміттєзвалища, бази відпочинку, меморіали і воєнні кладовища, ферми, лісництва, вантажні термінали і навіть недобудована сонячна електростанція.

Одним з найцікавіших місць тут є 30-та батарея (або форт «Максим Горький-I») – і як пам’ятне історичне місце, і як військовий музей. Але вона має обмежений доступ, бо там знаходиться діюча військова частина. Так як подорож відбулася вже за часів окупації, я зі своїм бандерівським паспортом обійшов її десятою дорогою, і направився до місця, яке не охороняється взагалі, і якому переважно присвячена ця нотатка – до форту Шишкова.
2.JPG

По суті, це одразу дві берегові батареї, 16-та, імені генерала С. Хрульова, та 24-та. Їх будівництво стартувало на початку XX ст., у досить розслабленому темпі, доки за них не взялись і не довели до ладу у 1908-1912 рр.

Батареї мали охороняти устя Бельбека та протидіяти суднам противника, які могли блокувати Севастопольську бухту. Німці іменували укріплення фортом Шишкова, за назвою хутора, що був поруч.
3.JPG

Гармати знаходились на відкритому просторі, з моря прикривались бетонним бруствером. Зараз місця, де вони розміщувались, чомусь стали вівтарем жертвоприношення скляних пляшок. І не кажіть, що то хохли винуваті.
4.JPG

Батареї брали участь у бою лише раз, коли в 1914 році обстріляли німецько-турецький лінкор «Гебен». Після Першої Світової тут були складські приміщення. У 1941-42 рр. форт став важливою точкою оборони Севастополя, тут ішла бійня у буквальному сенсі до останнього солдата.
5.JPG

Бетонні укріплення чудово збереглись до наших днів. Над одним із входів видні ніші для ікон.
6.JPG

Місцина повністю закинута і віддана на відкуп бомжам і наркоманам. У зв’язку з останніми подіями, з якими тут пов’язують так багато надій, нічого не змінилось.
7.JPG

8.JPG

Окрім уламків бетонних плит, ходи форту вдосталь завалені сміттям і шприцами.
9.JPG

Звабливі тунелі ведуть у повноцінний лабіринт, у який я не став іти сам і без ліхтаря. На додачу в одній із ніш на мою появу заворушилось щось крупне, то ж я хутко ретирувався назад до траси.
10.JPG

За фортом зі сторони моря – маленька каплиця.
11.JPG

Покинута ретро-заправка.
12.JPG

Ближче до моря, автостанції і пірсу на узвишші знаходиться пам’ятник воїнам Другої Гвардійської армії. Од нього відкривається вид на дві найбільші візитівки Північної сторони – Михайлівську (ближче) і Костянтинівську (далі) батареї.
13.JPG

Обидві були збудовані в першій половині XIX ст. для захисту бухти і активно використовувались уже під час Кримської війни. Я прогулявся до Михайлівської, бо нині там знаходиться музей «Героїчний Севастополь».

Батарея побудована у формі букви П і чудово збереглась.
14.JPG

Навпроти – цивілізована велика земля. Справа видно недобудований будинок, який скоро стане знаменитою Пізанською вежею:D
15.JPG

Гармати акуратно вкриті від зовнішніх подразників.
16.JPG

Є і більш старовинні екземпляри.
17.JPG

Внутрішній дворик.
18.JPG

19.JPG

Думається, пошкодження від ворожих снарядів лишили умисно.
20.JPG

21.JPG

Всередині – музей.
22.JPG

Там представлено до біса експонатів війн, починаючи з Кримської. Зброя…
23.JPG

елементи одягу
24.JPG

книги
25.JPG

іконки і хрестики
26.JPG

27.JPG

особисті речі
28.JPG

29.JPG

посуд і статуетки
30.JPG

Особливо доставляють макети битв.
31.JPG

32.JPG

Кімната госпіталю.
33.JPG

Просте солдатське причандалля.
34.JPG

І навіть кабінет фашиста.
35.JPG

Хтозна, скільки ще цікавого й незвіданого лишилось на маловідомій і відлюдній Північній стороні, але то вже якось іншим разом. Або й у іншому житті.
Tags: Береговая оборона, Крым, Музеи, Севастополь
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments